Tātad, kas vispār ir meridiāns? Šis ir viens no pirmajiem jautājumiem, ko ķīniešu medicīnas studenti vēlas saprast. Vienkārši sakot, meridiāns ir “enerģijas maģistrāle” cilvēka ķermenī. Cī (chee) enerģija plūst caur šo meridiānu vai enerģijas maģistrāli, piekļūstot visām ķermeņa pusēm. Meridiānus var atrasts visā ķermenī; šie meridiānu enerģijas kanāli atrodās ķērmenī, meridiāni pastāv atbilstošos pāros, un katram meridiānam ir daudz akupunktūras punktu.
Termins "meridiāns" apraksta kopējo ķīniešu medicīnas enerģijas sadales sistēmu un palīdz mums saprast, kā ķermeņa pamatvielas (Cī, asinis un ķermeņa šķidrumi) caurstrāvo visu ķermeni. Atsevišķos meridiānus bieži raksturo kā "kanālus" vai pat "kuģus", kas atspoguļo jēdzienu cji, asiņu un ķermeņa šķidrumu nēsāšana, turēšana vai transportēšana pa ķermeni.
Ir vilinoši domāt par cilvēka ķermeņa meridiāniem tāpat kā mēs domājam par asinsrites sistēmu, jo meridiāni ir atbildīgi par pamatvielu izplatīšanos visā organismā, tāpat kā asinsrites sistēma, taču šeit arī līdzība beidzas. Parastā anatomija un fizioloģija nespētu identificēt šos ceļus fiziskā nozīmē tādā veidā, kā var identificēt asinsvadus.
Lietderīgāk ir uzskatīt meridiānu sistēmu par enerģētisko sadales tīklu, kas pats par sevi ir tendēts uz enerģētisko izpausmi. Meridiānus vislabāk var saprast kā procesu, nevis struktūru.
Ķīniešu medicīnas praktiķiem ir jābūt tikpat zinošiem par šiem meridiānu kanāliem, kā Rietumu doktoram par fiziskā ķermeņa anatomiju un fizioloģiju. Bez šīs pamatīgās izpratnes veiksmīga akupunktūras ārstēšana būtu sarežģīta. Ķīniešu medicīnas praktiķim jāzina, kā un kur piekļūt ķermeņa cji enerģijai, lai atvieglotu dziedināšanas procesu.
Visā ķermenī ir divpadsmit galvenie meridiāni jeb neredzamie kanāli ar Cī vai enerģijas plūsmām. Katru ekstremitāti šķērso seši kanāli, trīs Iņ kanāli iekšpusē un trīs Jaņ kanāli ārpusē. Katrs no divpadsmit parastajiem kanāliem atbilst pieciem Iņ orgāniem, sešiem Jaņ orgāniem, kā arī Perikardam un San Jiao. Tie ir orgāni, kuriem Rietumu medicīnā nav anatomisku līdzinieku, bet tie ir saistīti arī ar procesiem organismā.
Katrs meridiāns ir Iņ Jaņ pāris, kas nozīmē, ka katrs Iņ orgāns ir savienots pārī ar atbilstošo Jaņ orgānu: Iņ plaušas orgāns, piemēram, atbilst Jaņ resnajai zarnai.
Cī precīzi plūst pa divpadsmit regulārajiem meridiāniem vai kanāliem. Pirmkārt, Cī plūst no krūšu apvidus pa trim roku Iņ kanāliem (plaušu, perikarda un sirds) uz rokām. Tur tie savienojas ar trim pārī savienotajiem roku Jaņ kanāliem (resnās zarnas, San Jiao un tievās zarnas) un plūst uz augšu uz galvu. Galvā tie savienojas ar trīs atbilstošajiem kāju Jaņ kanāliem (kuņģa, žultspūšļa un urīnpūšļa) un plūst pa ķermeni uz pēdām. Pēdās tie savienojas ar atbilstošo kāju Iņ kanāliem (liesa, aknas, nieres) un atkal plūst uz krūtīm, lai pabeigtu Cī ciklu.
Ķīniešu medicīnā tiek uzskatīts, ka viena nosaukuma roku un kāju kanāli “sazinās” viens ar otru. Tādējādi problēmas noteiktā kanālā vai orgānā var ārstēt, izmantojot dažādus komunikācijas “partnera” punktus. Piemēram: problēmu ar plaušām var ārstēt, izmantojot punktus liesas kanālā, jo tie abi ir Tai Yin kanāli.
Papildus divpadsmit parastajiem meridiāniem ir arī "ārkārtējie meridiāni", kas nav tieši saistīti ar galveno orgānu sistēmu, bet kuriem ir dažādas specifiskas funkcijas:
Cilvēka ķermeņa meridiānu sistēma ir smalks, tomēr sarežģīts savstarpēji savienotu enerģijas līniju tīkls. Ja cilvēks apgūst izpratni par šo meridiānu sistēmu, viņš zinās Cī enerģijas plūsmas noslēpumus organismā.
Avots. shorturl.at/mxzOW
Tulkojusi B. Voldiņa
Kurss ""Bioenerģētisko punktu vērtīgās īpašības." no 7. februāra "Dzīves elpā"